Hejt: Východ vs západ


Neupravená citácia od zákazníka v bývalej robote, adresovaná môjmu vedúcemu.

“Ti dám k***t do pyska ty k***t vyj****y východniarsky. Tebe aj tvojej matke. Rozumieš tomu čo ti vravím?”


Jo, aj takéto príjemné skúsenosti človek nazbiera v hlavnom meste nášho štátu. Musím priznať, že som ako Stredoslovák mal trošku šťastie v tom, kde som sa narodil. Hejtovanie človeka čo nie je “socka” a rozpráva spisovnou slovenčinou je trošku problematickejšie v Slovakistane, ale nezaručuje to bezúhonný stav. Napr. na východe (Poprad a okolie) mi to nepomohlo, aj tak som bol Maďar. Prečo? Netuším, po maďarsky neviem ani ň a nemám ani Maďarských predkov. Asi to bola len extrémna intelektuálna vzorka, ktorú zmiatla oficiálna slovenčina. Každopádne, postupne som sa ako správny biologický organizmus prispôsobil prostrediu a prišiel som aj na to, ako si vytvoriť mentálny záchranný balíček, vďaka ktorému rýchlo zapadnete a nebudete hejtovaní.
Asi najdôležitejšie je nedať na sebe vedieť, že ste z iného kraja, čo sa dá najľahšie docieliť:
a) adoptovaním slangu a nárečia daného regiónu.
b) obviňovať Slovákov, ktorí sa narodili na druhej strane krajiny z toho, ako mizerne sa nám žije.
c) používať vulgarizmy v súvislosti s “tými druhými” Slovákmi. (nepovinné, ale budete mať + body)

slovaci hejt

Názorná ukážka

Dlho som nevedel prečo, ale teraz si myslím, že som pochopil prečo existuje fenomén západu proti východu. Boli sme vychovávaní dosť nenávistne a iný prístup nepoznáme. Vďaka tejto dlhodobej výchove má Slovač “my proti nim” (us against them) mentalitu jednoducho v krvi. Stále za niečo zlé môžu tí druhí, niekedy to boli Maďari, potom Česi, potom komunisti, tak cigáni, teraz imigranti s celým západom a samozrejme politici (tí ktorých sme si zvolili). Vždy je tu proste “niekto”, kto môže za náš biedny stav a keď sa aj oň nejedná, tak sa hejtuje len tak, lebo nie si ako ja a moje sociálne kruhy. Nenávisť nás v tomto zmysle spája a zároveň rozdeľuje. Je to síce choré, ale je to tak.
Problém tejto mentality nastane vtedy, keď vidíme pred sebou človeka ktorý by “mal” patriť do skupiny “us”, ale napriek tomu sa nám z nejakého dôvodu nepáči a chceli by sme ho v skupine “them”. Ako sa teda obíde tento problém? Nuž, začneme si silou, mocou všímať všetky atribúty ktoré nás s dotyčným rozdeľujú, čiže veci ako miesto narodenia, nárečie, prejav atď… poriadne zatrepeme, dáme tomu nejakú nálepku a voila, problem solved.

Táto tragikomédia je popri súčasných snahách o kvázi progres ešte žalostnejšia. Chceme akože väčšie práva pre homosexuálov, alebo riešiť prijatie imigrantov, pritom máme dodnes problém vychádzať sami so sebou. Netýka sa to len východniarov a “blavákov”.

us vs them

Postrehol som aj to, keď bol niekto z rovnakého mesta, no napriek tomu bol hejtovaný. Nemal správne politické názory, to tu Slovač rozhodne netoleruje. Ďalší hejt som zaregistroval na fejsbúkoch. Ľudia tam na seba nakladali kvôli tomu, kto koho volil (dobrá vzorka Ficovoliči vs antificovci). Ojedinelý nie je ani hejt v otázkach viery. To že Slovák kresťan nenávidí Slováka ateistu (+ vice versa) je asi trochu predpokladateľné, ale že sa nenávidia kresťania navzájom, je už celkom prča. Zo všetkého si stačí vygoogliť nejaký článok s Bezákom a máte o zábavu postarané. Inak dnes u nás tiež dosť fičí hejt oficiálnej katolíckej cirkvi (a teda katolíkov ktorí jej zostali verní). Už sú tam samí slobodomurári a farizeji, kto by nevedel. Aby som nepôsobil ako človek čo je fixovaný len na kresťanov, poznám aj budhistu, ktorý sa rád s každým na nete háda, inak som ho viesť dialóg ešte skutočne nevidel, alebo aj fanatického hinduistu, ktorý tiež v rámci svojho neopodstatneného narcizmu hejtuje všetkých čo nesúhlasia s jeho ideológiou. O našich národovcoch nebudem pre istotu ani začínať, tí hejtujú asi všetko čo sa dá, to by bolo na dlho. Muzika je tiež vďačným priestorom pre hejt, asi najväčší je v súčasnosti pod Rytmusovými videami na youtube. Nájdete tam okrem klasických viet typu “čo si ty dokázal?” so “závidíš.”aj hejt medzi hip-hopermi navzájom. Lebo však afroamerický hudobný štýl je pre bielych sredoeurópanov serious buisness, na tom sa treba pohádať… Čo vegetariáni? Hejt mäsožrútov spolu s komplexom nadradenosti. Antivaxeri sú na tom podobne, len je to o čosi zaujímavjšie. Vzájomný hejt tých, čo sa dávajú očkovať, proti tým, ktorí nie je dokorenený konšpiráciou o celosvetovom sprisahaní vedcov. Dalo by sa toho spomenúť viac, ale myslím, že stačí.

Fenomén východ vs západ má teda oveľa hlbšie korene. Korene našej vlastnej výchovy. Nemyslím, že sa tento bludný kruh v blízkej budúcnosti zmení, toto je cieľ dlhodobý až niekoľkogeneračný. No nakoniec by som chcel žiť na Slovensku, kde sa skôr spoločná reč s “tým druhým” hľadá než v krajine, kde sa zdieľajú statusy s otázkou, že prečo si východniari nezaložia vlastný štát.

Odpovedať