Pôsobíš ako fanatik


To ako vnímame druhých je do značnej miery podmienené ich vystupovaním.

Pri písaní posledného článku som si prechádzal svoje vlastné diskusné príspevky aby som sa vžil do minulosti a lepšie si rozpamätal na môj vlastný mindset. Vec ktorú som si ihneď všimol je radikálna zmena v slovníku a celkovom verbálnom a textovom výstupe, ktorý predstavuje ten najviditeľnejší indikátor mentálneho rozpoloženia pre každého jedinca. Inými slovami, to ako rozprávame indikuje to ako uvažujeme, z akých premís asi vychádzame a čo na nás malo v minulosti najvýraznejší vplyv. Zároveň do rovnice vstupuje aj osobnostná zložka a môžme sa stretnúť s ľuďmi, ktorí v nás vzbudzujú extrémny odpor alebo aspoň poľutovanie, niekedy ani nevieme prečo. Týka sa to ľudí vo všetkých táboroch, aj v tom ktorý nás ideologicky prezentuje.
Chcel by som tu v rýchlosti prebrať práve týchto ľudí. Chcel by som tu prebrať tvoje nastavenie a premenné kvôli ktorým pôsobíš ako fanatik.

 

Vnímaš diskusiu ako súboj – Pokiaľ vstupuješ do debaty s vedomím, že je potrebné v nej vyhrať, ostatné strany to veľmi rýchlo rozpoznajú a zapôsobíš pravdepodobne veľmi neisto a nesebavedomo. Je rozdiel vedieť si asertívne obhájiť vlastnú pozíciu a celkom iná “dávať oponenta dole”, lebo verí niečomu inému ako ty. Skĺzavaš k ad hominem a iným osobným logickým omylom, myšlienkovo operuješ na personálnej úrovni, nie v úrovni myšlienok a pojmov. Reaguješ ako nadrogovaný adrenalínom, si agresívny. To že si hádavý, ti na charizme nepridáva, ale naopak.

Máš problém sám so sebou – Si strašne precitlivelý, všetko riešiš a personalizuješ. Odpisuješ na každú blbosť, samozrejme agresívnym tónom, lebo si tak hrozne nahnevaný, že o tom ten druhý musí vedieť. Ukľudni sa a maj nadhľad. Nie každý ti ide po krku alebo sa ťa snaží uraziť. Je dosť veľká šanca že si si len niečo neprávom misinterpretoval. Maj hrubšiu kožu a hlavne na internete buď do veľkej miery flegmatik. O nič nejde.

Používaš slovník, ktorému rozumieš iba ty – Načrtol som to už vo svojich satirických článkoch. Ak používaš ty, alebo veľmi úzka skupina tvojich blízkych kódované frázy, zapôsobíte na ostatných jedine tým, že ste odtrhnutí od normálnej spoločnosti a žijete vo svojej mentálnej bubline. Nebudeš pôsobiť o nič inteligentnejšie, ani sčítanejšie keď budeš slová používať v posunutom a inom význame, než v tom ako ich používa väčšina ľudí.

Nevnímaš nuansu – Tvoj svet je čiernobiely. Sú “my” a “oni”. My sme tí dobrí, múdri, utláčaní a v práve, oni sú tí zlí, klamárski agresori a nemajú pravdu. Akákoľvek debata, ktorá sa zakladá na argumentácii z tábora “oni” a ktorý sa snaží implikovať, že je svet predsa len trošku sofistikovanejší, než sa na prvý pohľad zdá je absolútne neprijateľná. Považuješ tieto reči za propagandu, máš strach z tejto predstavy, si iracionálny… vo výstupe prekrúcaš slová druhých ľudí, aj keď niekde v podvedomí by si za iných okolností s nimi v istej miere súhlasil. Si fanatik a obeť svojho minulého naprogramovania.

Nezaujíma ťa “oponentova” pozícia, ani to, čo chce povedať – Nauč sa počúvať, čo rozprávajú ostatní ľudia. Toto platí najmä pri názorových oponentoch. Počúvanie s porozumením je zručnosť (skill!) v pravom slova zmysle. Ak si naprojektuješ vlastnú (častokrát úplne absurdnú a nezmyselnú) pozíciu o ktorej si myslíš, že zastáva diskutér a argumentuješ s ňou, tak do diskusie nevstupuj, pretože o ňu v skutočnosti nemáš žiadny záujem.

Máš premrštené sebavedomie – Ego máme všetci, ale to tvoje sa dotýka takých astronomických výšok, že sa aj program Viking môže schovať. Možno si si o danej téme prečítal knižku, videl video alebo sa k tebe dostalo už niekoľko článkov. To je síce super, že sa zaujímaš, ale podľa čoho usudzuješ, že všetci ostatní sú na tom horšie od teba? Možno sa cítiš kompetentný a možno aj naozaj si do určitej miery (je oveľa pravdepodobnejšie, že máš o sebe iluziórnu predstavu) ale na čo máš takú nutkavú potrebu si niečo dokazovať? Bez ohľadu na to aký si inteligentný a rozhľadený, nevieš a ani nikdy nebudeš vedieť všetko, nie je v silách jedného človeka to vedieť.

Nevieš kedy stačí – Si schopný omieľať jednu vec dookola niekoľko dní po sebe. Odpisovať jednému človeku ad infinitum je možno fajn keď sa debata niekam posúva a vždy preberáte nové veci, alebo sa snažíte danú perspektívu na vec detailnejšie rozobrať. Je ale niečo celkom iné postovať príspevky týkajúce sa tej istej množiny znova a znova. Človek potom nadobúda pocit, že sa nerozpráva s ľudskou bytosťou ale s botom, ktorý sa snaží prejsť Turingovým testom.

Odpovedať