Mýty modernej doby


V tomto článku sa budem venovať malým drobnôstkam, ktorým v súčasnosti mnoho ľudí verí… neoprávnene.

Vol 1.

5 sekundové pravidlo

Tvrdí, že ak do piatich sekúnd zdvihnete objekt (jedlo) zo zeme, nestihne sa infikovať baktériami.

pat sekund

RealitaV skutočnosti sa podiel toho, ako veľmi bude nejaká vec kontaminovaná determinuje podľa kontaminácie samotnej podlahy, ako aj “lepivosti” samotného objektu. Jeho dĺžka na zemi je prakticky irelevantná.


Vakcíny spôsobujú autizmus

Podľa vedcov je dokázaná spojitosť medzi vakcináciou detí a následným vývinom autizmu.

autism_vaccine_syringe

RealitaMýtus sa dá vystopovať k človeku menom Andrew Wakefield a jeho zmanipulovanou a značne neetickou štúdiou pozostávajúcou z 12tich detí, publikovanou v 98 roku. Proces verifikácie vyvrátil túto domnenku


Humanitárne bombardovanie

Keď teroristická organizácia NATO bombardovala Srbrsko, Václav Havel povedal, ževraj humanitárne…

humanitarian bombs

Realita: Humanitárne bombardovanie, ergo slovné spojenie v tejto podobe nikdy v skutočnosti neodznelo. Pôvod sa dá vystopovať k francúzkemu článku Le monde, z Havlovho rozhovoru pre Reuters, ktorého transkript sa pekladá a znie takto:

“Domnívám se, že během zásahu NATO na Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: nálety, bomby, nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu…”


Napoleon bol krpec

Mýtus jednoducho vykresľuje známeho francúzskeho cisára ako Frodovho nižšieho brášku.

NapoBBC

Realita: Bohužiaľ, nemohol by byť Tyrionova náhrada. Meral medzi 1,68m-1,70m čo bola štandardná až nadpriemerná výška pre dospelého Európskeho muža pred 200 rokmi. Pôvod mýtu pravdepodobne vychádzal z nedorozumenia medzi mernými jednotkami (stopami) Francúzka a Británie. Francúzska stopa (pied) merala 0,325 cm, zatiaľčo Britská 0,30 cm (kedže Napoleon meral 5’2” podľa francúzkych stôp, znamenalo by to, že mal podľa Britov výšku iba 1,56m čo už bol podpriemer aj na tú dobu).


Einsteinovi nešla matika

Z matiky prepadával, bol štvorkár, bez jeho geniálnej ženy by nevyrátal ani prt… alebo niečo na ten štýl…

einstein matika

RealitaJediný matematický prešľap ktorého sa dopustil vo svojom živote bol ten, že nezložil prijímacie skúšky na vysokú školu keď mal 16 (!) rokov. V matematike bol však počas celého študentského obdobia výborný.


Kolovrat je staroslovanský symbol

Okrúhla podobizeň svastiky je jeden z najstarších pohanských symbolov starých Slovienov. Slovanskejšieho symbolu niet!

kolovratok

RealitaAk začneme s verifikáciou tohto tvrdenia, zradné prúdy zdrojov nás zavedú jedine tak k poľskému maliarovi Stanislawovi Jakubowskému, ktorý to nadhodil vo svojej publikácii (1923) Prasłowiańskie motywy architektoniczne. Iný (relevantný?) zdroj bohužiaľ neexistuje. Dôkazom teda nie je nejaký úchvatný archeologický nález, ale obrázok v knižke z 20. storočia.


Káva/kofeín dehydruje

Čím silnejšia káva, tým horšie pre vaše vodné zásoby. Nezabudnite doplniť klasické tekutiny, inak vám hrozí vyschnutie.

kavicka

Realita: Káva je síce močopudná, no nemá dôvod dehydrovať…. jedine, že by ste si miesto cukru dávali väčšie kvantá soli.


Galileo bol upálený

Vedecký martýr padol za obeť cirkevnému ohňu, lebo heliocentrizmus!

uwot

RealitaNarozdiel od Bruna Gordyho, Galileo nebol upálený. Jeho trest spočíval iba v cenzúre a domácom väzení. Nuž… je to síce humánnejšie riešenie, ale na cirkev to beztak veľmi dobré svetlo nevrhá.


10% mozgu

Človek využíva iba desatinu svojej mozgovej kapacity. Predstavte si akí úžasní by sme boli, keby sme odomkli tých zvyšných 90%!

tenprcnt

RealitaPôvod mýtu je krkolomný, siaha až do 19. storočia a prešiel si dlhou evolúciou, aby mohol raz Hollywood zarobiť na blbosti akou je Lucy (a prispel tak novovzniknutému žánru pseudi-fi). Čo je však na ňom najpodstatnejšie je len to, že sa jedná o výmysel. Ľudia v skutočnosti využívajú celý mozog… i keď pri niektorých je tomu ťažké uveriť, to súhlasím.


Alkohol zabíja mozgové bunky

Pri mozgu ešte chvíľu ostaneme. Toto tvrdenie je paradoxne veľmi populárne v kultúrach kde je konzumácia alkoholu sociálnou nevyhnutnosťou, takže bacha čo robíte na oslavách! Permanentná strata kognitívnych schopností je nezvratná!

drunk_peter_griffin

RealitaKonzumácia alkoholu v extrémne vysokých dávkach môže spôsobiť poškodenie mozgu, avšak nie je to zapríčinené dôsledkom “úmrtia mozgových buniek”. Reálne nedochádza k žiadnemu úmrtiu buniek, ale k poškodeniu tzv. dentrít (neurónových výbežkov). Človek tiež môže nadobudnúť Wernicke-Korsakoffov syndróm, no aj toto riziko je prítomné iba pri dlhoročných alkoholikoch, ktorí si na lahodnom mušte vypestovali závislosť. Pokiaľ patríte medzi casual konzumentov, ste v bezpečí… viete ako.


Vol 2.

Nepotopiteľný Titanic

Populárny mýtus jednej z najznámejších lodí na svete hovorí o tom, ako bol tento oceľový kolos prezentovaný na verejnosti pred svojou prvou plavbou – je to nepotopiteľná loď!
Bolo to tak?
titanic

 

 

 

 

Realita: Do povedomia verejnosti sa tento polomýtus dostal až po medializácii potopenia Titanicu, predtým mu túto vlastnosť (na pár výnimiek) nikto reálne nepripisoval. Pôvod je pravdepodobne spôsobený článkom od spoločnosti White Star Line, ktorý ho publikovala v roku 1910 opisujúc svoje lode Titanic a Olympic ako “dve nádherné plavidlá [ktoré] sú navrhnuté tak, aby boli nepotopiteľné”. Toto vyhlásenie bolo však čisto marketingovým ťahom a nie serióznym designom lode. New York Times sa však podobných vyjadrení ihneď po katastrofe chytil a došlo k celkovému zmätku.


 

Odpovedať